Бірюза
У інтернет-магазині прикрас з натурального каменю "Острів Мурано" можна купити кільця, сережки, браслети, кулони, намисто, брелоки з бірюзи
Загальні відомості
Бірюза - водний (гідратований) фосфат міді та алюмінію. Твердість 5,6 за шкалою Мооса, щільність 2,6 г/см. Блиск шовковистий, восковій чи скляний. Інші назви: бирюзаїт (агафит), арабський камінь, ацтекський камінь, небесний камінь, каллаіт, лазуровий шпат, кальчихюітль.
Бірюза не потребує представлень – сам колір її ввійшов у словник як визначення яскраво-блакитного тону. У арсеналі будь-якої модниці неодмінно є прикраса з бірюзою, а вже нашим мамам і бабусям бірюза була одним із найулюбленіших каменів .
Саме слово це співуче, витончене і жіночне, нагадує про східних красунь в напівпрозорих одежах, що ховаються за стінами гаремів…
Початкова назва – «фірюза», камінь щастя. Й дійсно, достатньо лише глянути на буйно-блакитну, радісну бірюзу, як на серці легшає.
І на пагодах Стародавнього Китаю, і у палацах єгипетських фараонів, і у наметах кочовників-скифів можна було побачити намиста, сережки, підвіски та паски з інкрустацією з бірюзових камінчиків – бірюза не виходить із моди вже багато тисячоліть.
Не злічити повір'їв, що пов'язані з «фірюзою» – у минулому в деяких країнах навіть вірили, що утворився цей блакитний камінь із кісток померлих закоханих, і тому є неперевершеним талісманом у справах амурних.
У народів Кавказу, Поволжя, Середньої Азії, - наречену неодмінно прикрашали бірюзовими коштовностями, а у скарбниці іранських шахів досі зберігається тіара з бірюзою і діамантами, призначена для верховної правительки.
Бірюза у давньому світі загалом вважалася щe й талісманом перемоги, каменем королів-воїнів. Наприклад, служила вона амулетом для бойових коней – нею прикрашали збрую, щоб зробити тварин витривалими, швидкими і слухняними.
У Мексиці бірюза разом з жадеітом була найулюбленішим каменем, символом Бога Вогню, нею прикрашали щити воїнів і царські вінці.
Апачі вірили: якщо дійти до краю веселки після грози, у мокрій землі знайдеш бірюзу, яка, коли прив'язати її до лука, зробить тебе непереможним мисливцем.
Релігійне значення бірюзи на Сході було величезна – відповідно до Корану, всі повчання і мудрі поради пророка Магомета якось було записано в на одній бірюзовій бусинці, тож недаремно мусульмани так люблять бірюзові чотки.
А ацтеки ховали своїх вождів в прикрасах з бірюзи й використовували в ритуалах маски з черепів, інкрустованих бірюзою; знаходять бірюзу й у єгипетських гробницях.
Цікаво, що у Європі в розпал колоніальної епохи вважалося, що знатному чоловікові не обійтись без персня з бірюзою, а ось жінки цей камінь почали носити лише у столітті вісімнадцятому.
Наприклад, Пушкін перед дуеллю взяв у своєї дружини Наталі Миколаївни «на щастя» золотий перстень з овальною блідо-блакитною бірюзою; можливо, не спрацював амулет саме оскільки належав іншому «хазяїну»…
Борис Годунов теж вважав, що бірюза приносить удачу – в Збройовій палаті зберігається його трон з великими бірюзовими вставками; але недаремно вірять, що бірюза не терпить непорядних людей, що порушують божественні заповіді моралі...
Цар Іван Грозний бірюзи побоювався – перед смертю він скаржився, що бірюза у його руці тьмяніє, і передбачав у цьому собі близьку смерть.
Блакитний камінь справді гостро реагує на недбале зберігання, підвищену вологість або навпаки сухість, страждає від доторку мокрих рук, тьмяніє в непровітрюваному приміщенні; не можна її опускати ні у воду, ні тим більше у хімічні реагенти, інакше вона може втратити колір.
Ще в давнину знали, що можна посилити колір бірюзи, просочивши її парафіном чи жиром, вимочивши у воді (це посилює колір на кілька днів, тільки після сушіння камінь тьмяніє). Від яскравого сонця бірюза може вицвітати, тому зберігають її у закритих шкатулках, а повернення каменю натурального кольору його можна ненадовго загорнути в шматочок сирого м'яса.
Хоча загальноприйнятим образом бірюзи є яскравий камінь, кольором схожий на чисту глибоку воду у лагунах теплих морів, насправді різновидів бірюзи безліч. Вона буває навіть білою, а також білесо-блакитною, яблучно-зеленою, зеленкувато-бурою, майже синьою, з "чорними, білими чи жовтувато-коричневими прожилками, непрозорою або напівпрозорою…
Забобон, що зелена бірюза є «старшою» за блакитну, ні на чому не грунтується – камінь вже видобувається того чи іншого кольору, тим більше зелена бірюза менше реагує на вологу і світло.
Нажаль, у природі великі шматки бірюзи не зустрічаються, тому майстри ще до нашої ери навчилися покращувати якості каменю й склеювати великі вироби з дрібних осколків.
На цей час близько 80% бірюзи, що до ринку – це облагороджені камені, наприклад, верхній шар самоцвіту просочують кольоровим воском, підвищуючи стійкість до зовнішніх впливів, або ж пресують малі частинки бірюзової крихти і забарвлюють спеціальним барвником.
Пресована бірюза не гірша за цільну, а скоріш краща – вона не лише набагато дешевша, але ще й міцніша, тривкіша, майже реагує на вологу й тепло, має яскраве і рівне забарвлення, тоді як цілісний камінь аналогічної ціни представляв би собою суцільну чорно-коричневу масу із рідкими вкрапленнями блакитного каміння.
Напівпрозора бірюза високої якості ювелірної обробки не потребує, зустрічається рідко й використовується лише у дорогих ювелірних виробах.
Пресована ж бірюза – досить доступний природний матеріал, який широко використовується у прикрасах середнього класу. Часто замість бірюзи використовують натуральний мінерал турквеніт – від природи він білого чи блакитного кольору, з чорними прожилками, відрізнити можна за характерним порцеляновим блиском (блиск натуральної бірюзи восковій чи шовковистий).
Турквеніт за всіма ознаками є майбутньою заміною бірюзи – адже запаси блакитного каменю сильно виснажені, а за зовнішніми якостями і фізичними показниками вони ідентичні, проте, оскільки відкритий він був якихось кілька десятиліть тому, оцінити його належно ще встигли.
При цьому турквеніт наділений безумовною красою, й вочевидь повторить долю танзаніта, який спочатку використовувався як дешевий замінник сапфіру, а після перевершив той самий сапфір за вартістю і популярностю.
Придбання прикраси з турквеніта цілком виправдане – він не розтріскується від нагрівання, не змінює колір від близькості розпашенілої людської шкіри, не боїться води та світла, а зрозуміти, що саме ви носите, натуральну бірюзу чи турквеніт, у змозі лише досвідчений ювелір, та й перевірку потрібно проводити в лабораторних умовах.
З огляду на те, що такі камені-дублеры набагато дешевше навіть за облагороджену чи пресовану натуральну бірюзу, - намисто чи кільце з турквеніта можно вважати вигідною купівлею..
Види бірюзи
- білястий камінь - молодий
- блакитний камінь - зрілий
- зелений - камінь мудрості
Магічні властивості
Небесно-блакитний камінь завжди вважався любовним талісманом; його наділяли здатністю примиряти закоханих, зберігати любов, і приносити щастя.
А ща бірюза вважається індикатором почуттів.
Люди вірили: якщо закохані обміняються шматочками бірюзи, зміна кольору блакитного каменю покаже на охолодження із боку людини, котра подарувала її.
Сьогодні вважається, що дівчина, яка носить щось із бірюзою, ніколи не залишиться непоміченою. А раніше жінки, щоб привабити коханого, не одягали любовний камінь, а таємно зашивали шматочок бірюзи у його білизну.
Небесно-блакитний камінь завжди вважався любовним талісманом; його наділяли здатністю примиряти закоханих, зберігати любов, і приносити щастя
Бірюза була не лише чуттєвим символом ніжності і пристрасті, а й каменем воїнів.Той, хто носив блакитний талісман, міг уже нічого не боятися в бою. Вважалося також, що рука, на якій перстень з бірюзою, ніколи не обідніє.
Лікувальні властивості
Здавна вважається, що бірюза має непересічні цілітельні властивості. Кулон чи намисто з бірюзи заспокоять кровотечу, вилікують виразку шлунку і захворювання печінки, особливо гепатит. Від безсоння допомагає бірюза в срібній оправі, а самоцвіт в оправі з золота підвищує імунітет і нормалізує всі процеси у організмі.
Якщо мінерал потемнів – слід терміново звернутися до лікаря. Бірюза лікує простудні захворювання, ангіну, грип, безсоння, артроз, ревматизм, діабет, алергії, запалення шкіри, нервово-психічні хвороби, дуже корисна вона для очей.
Самоцвіт здатний нормалізувати роботу щитовидної залози. Проте, хоч як дивно, зашлакованому організму бірюза може зашкодити, тому перед контактом з каменем варто пройти легку дієту чи піст; не можна носити її цілком сліпим і глухонімим людям. У Америці та Азії вважалося, що бірюза захищає від будь-яких отрут
Віра в лікувальні властивості бірюзи була такою сильною, що раніше на Сході лікар не викликав ніякого довіри, якщо у його арсеналі не було цього мінералу.
Бірюза вважається універсальним цілителем, що позбавляє від усіх негативних впливів. Особливо вона корисна для зору, який можна навіть поліпшити, милуючись бірюзою щоранку.
Носіння бірюзи у золоті (в браслеті, на правої руці) зміцнює мозок і очищає організм. А у сріблі — допоможе позбутися безсоння і нічних кошмарів
Бірюза в кулоні — сильний оберіг, який усуває негативні впливи, зупиняє кровотечу, головний біль, похмільний синдром і діарею. Бірюза вважається "іньським" каменем. Найактивнішою вважають небесно-блакитну бірюзу. Якщо прикраса з бірюзою стала тьмяною, це може вказувати на початок хвороби. Бірюза зміцнює зір, позбавляє безсоння і нічних кошмарів, полегшує головний біль. У індійській літотерапії бірюза вважається найважливішим стимулятором горлової чакри. Тому цей мінерал позитивно впливає на голосові зв'язки і щитовидну залозу. Монгольські лами вважали, що бірюза є індикатором здоров'я: її колір змінюється разом із станом здоров'я власника.
Підібрати прикраси, що містять Бірюзу