Агат

Загальні відомості

У інтернет-магазині прикрас з натуральної каменю "Острів Мурано" можна придбати кільця, браслети, сережки, намисто, кольє, брелоки з агата білого, блакитного, глазкового, бузкового, мохового, чорного та інших видів

Агати є різновидами тонковолокнистих халцедонів, яким властиве характерне шарувате забарвлення. Прошарки ці можуть бути концентричними чи лінійними. Вони ніби повторюють обриси підземних пустот — жеод, у яких часто й відбувається формування агатів.

За однією з версій назва цих дивних «смугастих» каменів походить від давньої назви річки Ахатес в Сицилії, де у старовину добували агати. За іншою версією, слово «агат» походить від ahates — «щасливий».

Принаймні, слово «агат» стосовно мінералу було відомо вже Феофрасту (IV ст. до н.е.). При цьому слід зазначити, що у старовину араби і перси все смугасті каміння іменували як «джаз».

Агати досить поширені й добуваються у різних куточках світу.

Агати не завжди ховаються під землею: зустрічається дуже багато поверхневих розсипів, наприклад, досі можна знайти агати у Криму. При цьому великі агати – велика рідкість: одним з найбільших в історії агатових виробів є блюдо діаметром 75 см., виготовлене в Трирі в IV в. н.е., яке зберегається зараз у музеї історії мистецтв у Відні. А перші достовірні історичні відомостей про агати приходять до нас з античного світу – цей камінь вже у другому тисячолітті до нашої ери став найпопулярнішим матеріалом для виготовлення прикрас, камей, інталій, дрібних інтер'єрних прикрас і посуду.

Особливого мистецтва у обробці агата досягли давні греки і римляни – тоді у ходу була глиптика, об'ємне різьблення по каменю, і з агатів вирізали медальйони із зображенням осіб, або цілих постатей богів, героїв й іменитих громадян.

Давні майстри любили агат за його багатошаровість: світлі шари використовувалися для лиця, кольорові – для одягу, темні – для волосся. Римляни підходили до каменерізблення із вигадкою: наприклад, слабко забарвлені агати вони, за свідченням Плінія Старшого, відварювали в меду по сім днів, щоб додати каменю чистоту і яскравість. Крім того, агат був присвячений богині садівництва Помоні – саджаючи рослини, закопували поруч маленькі агатові кульки.

Агатові очі статуй богів мали відлякувати темні сили. У Давньому Китаї з коричневого агата робили амулети у вигляді цикади, які ложили на язик покійному, вірячи, що камінь не лише воскресить мерця, а й змусить його стрекотати подібно цикаді.

У давньому Єгипті агатові талісмани вважалися захисниками від ударів блискавки. Приписували агату і містичні властивості втамовувати спрагу: у старовину мандрівники, які мали перетнути пустелю, брали з собою агатові платівки й починали смоктати їх, коли починала мучити спрага.

У період Середньовіччя агат був популярною прикрасою: вважалося, що він робить людину розумнішою, приємнішою і помітнішою у суспільстві, тим більш що агат вважався захисником від різного роду отрут, зокрема і зміїної – задля цього його розтирали на порох і застосовували як примочки від укусів змій і скорпіонів. На Русі агат використовували не лише для бусів і прикрас, але й виготовлення парадних чарок.

Нову хвилю популярності принесла агату епоха Відродження, коли у моду увійшли античні мотиви: світські красуні знову почали носити різьблені агатові камеї і брошки. Причому агат вважався у італійських майстрів талісманом, даруючим успіх у прикладних мистецтвах. Активно використовувався агат у флорентійської мозаїці, якою прикрашали стільниці і меблі.

Дуже любив агат за розмаїтість відтінків знаменитий ювелір Фаберже, який робив потім із нього скульптуру, печатки, флакони, дрібні галантерейні деталі – пряжки, ручки парасольок, гудзики…

Сьогодні агат – знову один з каменів, що найчастіше використовується у ювелірній справі; з нього виготовляють не тільки намиста, сережки, кільця і підвіски, а й мозаїчні панно, дрібну скульптуру, шкатулки, пудрениці, підставки. Агат – один з найбільш різноманітних за забарвленням камінь.

Єдине, що зближує різні агати – це чітко виражені рисунчатість і багатошаровість; при цьому якщо в оніксу, з яким агат часто плутають, смуги прямі, то в агата вони асиметричні і хвилясті. Кількість шарів в агаті величезна: у зоні площею 1 см можуть бути до 7000 шарів! Колір агатів варіює від молочно-білого, жовтуватого і зеленуватого до майже чорного. Якщо з білими шарами чергуються шари жовтого, червоного, бурого, чорного чи іншого кольору, такий різновид агата може мати власну назву.

Наприклад, дуже гарні так звані «глазкові», чи «очкові» агати з концентричними шарами, розташованими навколо центральної точки. Такі камені іноді називали «совиними очима». Люди з фантазією здатні розгледіти у розводах агата цілий світ.

У країнах давнього Сходу особливо цінувалися так звані «мохові» агати з візерунками, схожими на буйні лісові зарості. Агати з деревоподібними розводами і включеннями називають «дендритними» чи «дендритовими» каменями (грецьк. dendron — «дерево»).

Камені з малюнком, що ніби виступає з туману, дістали назву «морозних» агатів. Іноді розводи на поверхні агата мають гострокутні вигини. Вони віддалено нагадують план фортеці на старовинній мапі. Тому такі камені називають «фортечними», «бастіонними» чи «фортифікаційними» агатами.

Залежно від варіантів забарвлення розрізняють «хмарні», «райдужні» і «полум'яні» агати. Відповідно старовинним повір'ям, сірий чи червонястий агат можна було знайти у гніздах ластівок; каміння з такою забарвленням називали «ластівочниками».

Забарвлення агатів настільки різноманітне, що ще у вісімнадцятому ст. шведський хімік І. Валлеріус стверджував, що описати їх різновиди просто неможливо. Власне, агати не можна грамотно класифувати за розкраскою. Вона індивідуальна в кожного каменю.

Родовища агатів пов'язані з вулканічними породами (лавовими туфами) і зустрічаються майже в усіх країнах світу. Найкраще каміння видобувають на території Уругваю, Бразилії, Індії, Аравії та Сицилії.

Астрологічно агат найбільше підходить Земним знакам – Діві, Козерогу й Тельцю. Світлі агати можуть постійно носити також Близнюки, Раки і Терези

Магічні властивості. Агат вважається мінералом, який здатен гармонізувати навколишнє середовище, він робить власника приємним у спілкуванні й красномовним, і навіть захищає його від негативних впливів ззовні (енергетичних атак й психологічного вампіризму), приймаючи на себе негативну енергію. Не випадково у середньовіччі агат вважався оберегом від чаклунів.

Прийшовши додому, такий камінь обов'язково почистити, потримавши у холодній воді, і подякувати за турботу та порятунок.

Магічні властивості колірних різновидів:

  • Білий агат – талісман дітей, охороняє їхню від дурного ока, зміцнює здоров'я. Білий агат об'єднує у собі риси Місяця, Венери, Сатурна, тому вважається каменем миру та спокою, і використовується як амулет від впливу сил зла. Він сприяє тому, щоб у людині виявлялися доброта, м'якість, спокій, впевненість у власних силах. Жінкам рекомендується носити їх у сережках.
  • Сірий агат – камінь справедливості, допомагає вигравати судові процеси, правда, его категорично не рекомендується носити брехливим і невпевненим у собі людям, оскільки дія цього каменю може повернутися проти них. Утихомирює злість, вирівнює сварки та конфлікти, відновлює мир і рівновагу у відносинах між людьми. У ньому поєднуються властивості Венери, Меркурія і Місяця. Його не рекомендується носити постійно, періодично необхідно знімати.
    Цей камінь дуже хороший для Водоліїв, Близнюків і Дів. Левам і Козерогам категорично не рекомендується. Іншим знакам протипоказань немає.
  • Блакитний агат - поєднує у собі Венеру, Місяць, і Уран. У життя тих, хто його має, приносить мир і любов, сприяє різним нововведенням, посилює творчі здібності.
    Це камінь діяльних, активних, творчих людей.
  • Агат сіро-коричневого кольору – пов'язаний з кар'єрою і величезними грошима. Згідно давніх традицій, постійне його носіння дає можливість задоволення власного честолюбства.
  • Коричневий чи коричнуватий агат – захищає від багатьох лих і неприємностей, і навіть сприяє виживанню у екстрених ситуаціях.
  • Агат жовто-бурого кольору – камінь вчених і філософів, він сприяє встановленню сприятливих контактів із людьми, а також оберігає у будь-яких шляхах і подорожах.
  • Жовтий агат – цей камінь пов'язані з торгівлею, його треба вдягати перед важливими покупками. Він також покращує настрій, але протипоказаний людям несерйозним і розбовтаним. Не рекомендується носити їх у першій половині життя.
    У жовтому агаті послідовно з'єднані Венера, Меркурій, Сатурн.
    Це також камінь доброти, м'якості, спокою, камінь, що сприяє добробуту дома, зміцненню сім'ї, отриманню та накопиченню знань.
    З давніх часів вважається каменем вихователів, перстень з ним завжди носив вчитель (гуру). Його цілющі якості впливають на фізичний стан людини, на повернення і збереження життєвої енергії.
  • Світло-жовтий агат – дуже поширений камінь на Далекому Сході, який дуже люблять місцеві жителі. Вважається, що його носіння сприяє збільшенню сил і енергії, а також оберігає від зглазу й порчі.
  • Золотавий агат – яскравий камінь, він збільшує творчі сили, а також пов'язаний з грішми і подарунками долі.
  • Рожевий агат – у давніх греків і римлян символізував щасливий випадок і сприяв виграшу в азартних іграх. Вважається, чим більше його носити, тим краще він діє.
  • Агат червонуватого кольору – камінь щасливого кохання й щасливою сім'ї. Якщо його носити постійно, може притягнути до власника велике багатство.
  • Чорний агат – в давніх персів символізував владу над злом, камінь - оберіг, який захищає людину від катастроф і чорно-магічного тиску. Це дуже сильний оберіг, найсильніший з усіх агатів. Але за постійного носіння може викликати сум у свого власника.
    Чорний агат поєднує у собі Венеру і Сатурн.
    Він дарує людям велику внутрішню силу, твердість духу, міцність морального й матеріального стану. Сприяє зміцненню життєвої позиції людини, допомагає їй бути більш вдумливою і цілеспрямованою, робить стійкішими й міцнішими відносини з близькими.
  • Зеленавий агат – допомагає пристосовуватися до мінливих життєвих обставин, охороняє дім і зміцнює сімейні стосунки. Вважається, що шматочок зеленого агата потрібно класти під поріг дому перед переїздом.
  • Агат з смарагдово-зеленими прожилками – пов'язаний з незалежністю і реформами, а також приваблює вірних і надійних друзів.
  • Моховий агат (агат-моховик) – цей камінь викриває інтриги і підступи ворогів, відганяє погані сни і сприяє поліпшенню душевного стану.
  • Хмарний агат – камінь миру, спокою і відпочинку. Він протипоказаний до носіння людям слабким і пасивним, оскільки збільшує лінь, і спроможність до розслаблення.
  • Райдужний агат – пов'язаний із виконанням бажань, а також з багатством. Його не рекомендується носити постійно людям занадто чутливим і сприйнятливим до навіювання.
  • Глазковий агат – дуже рекомендується дітям, охороняє їх, береже від зглазу й порчі. Також вважається, що тому, хто постійно носить цей камінь, повинні снитися віщі сни.
  • Ландшафтний агат – символізує зв'язок людини із природою, а також сприяє розвагам і щасливим поїздкам.

Вважається, що швидко знайти агат може лише людина чиста, високоморальна.

Дарування агата викликає прихильність до дарувальника.

Цей камінь - амулет від укусів отруйних тварин, від "отруйності" різних сутностей й таких же "отруйних" людей, оберігає від підступів ворогів.

Агат - талісман, який приносить вміння красиво говорити і приймати правильні рішення, здійснювати правильні вибори і вчинки, він зміцнює розум і робить людину проникливою. Агат сприяє розвитку обдарувань і надає переконливість власнику.

Особливо добрий для художників, які прагнуть удосконалювати свою творчість.

Сприяє розвитку внутрішньої "ці" і надає впевненість людині.

У лам є повір'я - жовтий агат виганяє з житла й тіла людини злих духів.

Рекомендується носити прикраси з агатом на лівій руці.

Вважалося, що агат допомагає зберегти вірність закоханих одне одному, тому, коли їм предстояла розлука, вони обмінювалися перснями з агатовою вставкою.

В давнину з агатів нерідко робили вставки у очі статуй або використовували для виготовлення талісманів і амулетів «від зглазу». Вважалося, що агат може уберегти власника від удару блискавки й врятувати під час землетрусу. Пліній Старший писав, що агати допомагають атлетам домагатися спортивних успіхів, і утихомирювати гнів.

Лікувальні властивості

Агат здавна вважався лікувальним каменем і широко використовувався у медицині.

У старовинних руських лікарських порадниках говориться, що, якщо спалити агат, його попіл зцілить від падучої хвороби, віджене "духи нечисті, шлунковим хворобам допоможе і до сладості природної призведе". Вважалося, якщо агат "покласти у воду і дати мокнути три дні, а потому дати тієї водиці випити породіллю під час пологів", то в дитини буде "легке народження".

Фахівці з літотерапії стверджують, що агат володіє сприйнятливою енергією Інь. Прикраси з агатами збільшують потенцію, допомагають при затяжному кашлю і хворобах горла. Вірять, що агат знімає судоми, допомагає боротися зі страхами, захищає від інфекцій і шлункових хвороб.

У «Аюрведі» сказано, що агат знімає капха-порушення. На санскриті «капха» означає тілесну воду, яка є у різних органах і тканинах (міжклітинна рідина за сучасними уявленнями). Капха дає енергію серцю і легеням, підтримує імунітет (згадайте, що у міжклітинній рідині присутні імуноглобуліни). Відповідно до «Аюрведи», агат містить елементи ефіру, вогню й повітря.

Залежно від забарвлення, агати можуть діяти на кожну з чакр. У середньовіччі розтертий з водою агат застосовувався у вигляді примочок при укусах змій і скорпіонів. Вважається, що блакитний агат позитивно впливає на щитовидну залозу, жовтий — лікує органи дихання й травлення, а також печінку та жовчні шляхи. Червоний агат позитивно впливає на судинну систему, допомагає справлятися з ендокринними розладами і вірусними захворюваннями.

У сучасній літотерапії крім звичайних прикрас застосовуються агатові кулі для масажу і агатові піраміди

Підібрати прикраси, що містять Агат